2. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ TAMAMLANDI

2. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ TAMAMLANDI

“AHMET KATAR İLE DEVAM”

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi, 2.olağan genel kurulunu hafta sonunda gerçekleştirdi.
Şube binasında yapılan genel kurulda, seçimler maddesine tek listeyle giren mevcut başkan Ahmet Katar yeniden başkan seçildi ve güven tazeledi. Ahmet Katar, Kastamonu’nun menfaatleri doğrultusunda ses yükseltmeye devam edeceklerinin altını çizdi.
Ahmet Katar başkanlığında oluşturulan KASİAD Kastamonu Şubesi Yönetim Kurulu’nda Enüs Koç, Dr. Sinan Altıkulaç, Atıf Yılmaz, Mehmet Pehlivan, Erkan Yılmaz ve Necdet Topkara yer aldı.
Ahmet Katar, genel kurulun açılış konuşmasında gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Kastamonu Havalimanı, Gölköy’deki Uzman Erbaş eğitimi, Ziraat Fakültesi ve Sanayi alanlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ahmet Katar, şu ifadeleri kullandı:

“HAVALİMANI’NDAKİ YOLCU VERİLERİ BİZİ HAREKETE GEÇİRMELİ”

“Kastamonu’nun en büyük sıkıntısı yan yana gelememek. Biz bunu defalarca gündeme getirdik. Bu nedenle sadece Kastamonu’nun konuşulacağı, ele alınacağı bir platformun kurulmasını her defasında dillendirdik. Bununla ilgili kamuoyunu oluşturduğumuzu düşünüyorum ancak sonuca henüz ulaşamadık. Ulaşım noktasında ise Kastamonu Havalimanı’nın üzerinde durduk. Nedeni, her geçen gün azalan yolcu sayısı karşısında sessiz kalmamız düşünülemezdi. Bakınız, Kastamonu Havalimanı’ndan 2014 yılında 67 bin 362, 2015 yılında 82 bin 960, 2016 yılında 107 bin 199, 2017 yılında 92 bin 530, 2018 yılında 91 bin 592 ve son olarak 2019 yılında ise 63 bin 445 yolcu hizmet almış. Bu rakamlar şunu gösteriyor. Kastamonu Havalimanı’nda 2019 yılında dip yapan yolcu sayısı karşısında bizim acilen bir şeyler yapmamız gerekmektedir. Bu noktada Kastamonu kamuoyuna bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Kastamonu’da platformu oluşturalım ve ilk gündem maddesi olarak da Havalimanımızı ele alalım” dedi.

“UZMAN ERBAŞ EĞİTİMİ NOKTASINDA NEDEN SESSİSİZ!”

“Şehir neden sessiz, anlamak zor. Gölköy’deki Uzman Erbaş eğitimi ile ilgili bir sıkıntı olduğu ortada. Bununla ilgili de maalesef ortak bir ses
çıkaramıyoruz. Yarın bir gün Uzman Erbaş eğitimi elimizden tamamen gittiğinde sokağa çıkacağız ancak maalesef geç kalacağız.”

“ZİRAAT FAKÜLTESİ MUTLAKA AÇILMALI”

“Tarım ve hayvancılık şehriyiz diyoruz. Sarımsak, Siyez, Pirinç ile övünüyoruz. Evet övünmek de sonuna kadar da haklıyız. Kendir’in babası da bize göre şüphesiz Kastamonu’dur. Bu noktada Kastamonu Üniversitesi bünyesinde Ziraat Fakültesi açılması artık kaçınılmaz bir hal almıştır. Eğer Kastamonu, Tarım şehriyse Ziraat Fakültesi’nin acilen açılması gerekmektedir.”

“DÖRT PARÇA SANAYİNİN OLDUĞU KENTTE SANAYİNİN İLERLEMESİ BEKLENMESİN!”
“Sanayi konusunda da bir gerçeğe dikkat çekmek istiyoruz. Sanayi alanları, bizler açısından şehirlerin en dikkat çeken yerleridir. Şehir dışına çıktığımızda, başka illere gittiğimizde ilk dikkat ettiğimiz sanayi alanlarıdır. Bakıyoruz, tüm sanayi alanları yan yanadır. Kastamonu’da ise eski sanayi şehrin merkezinde, yeni sanayi Kuzeykent’te, OSB İnebolu yolu üzerinde, Maslak ise malumunuz. Tabir-i caizse her biri yumruk kadar olan sanayilerin hepsini farklı bir noktaya konumlandırmışız. Biri mağripte biri maşrıkta. Sanayi böyle kalkınır mı? Bu şekilde olduğunda sanayimizin kalkınma şansı yok. Sanayilerimizin tamamı da yan yana olmalıdır ki sanayimiz daha da kalkınsın. Sanayiler yan yana olursa hizmet daha çok gelir, bankalar, marketler, restaurantlar o bölgede toplanır. Sanayi’nin diğer kolları da bu bölgeye daha hızlı gelir. Kümelenme olması büyük önem arz ediyor. Dört parça sanayinin olduğu bir kentte sanayinin daha da ilerlemesini zor görüyoruz. Bu bakımdan Kastamonu’da sanayinin gelişmesini ele alırken üzerinden odaklanmamız gereken ana nokta tüm sanayi kollarını aynı bölgede toplamak olmalıdır.

12. Kastamonu Tanıtım Günleri gerçekleştirildi.

12. Kastamonu Tanıtım Günleri gerçekleştirildi.

Kastamonu’muzun zengin tarihi, dünya literatürüne girmiş doğası ve yöresel ürünlerinin sergilendiği 12. Kastamonu Tanıtım Günleri, Maltepe Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirildi.

18-21 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen Kastamonu Tanıtım Günleri şehir tanıtım etkinliklerinde son yılların en kalabalık misafir topluluğunu ağırladı.

KASİAD AİLESİ TAM KADRO KATILARAK DESTEK VERDİ.

KAS-DER tarafından organize edilen Kastamonu Tanıtım Günleri etkinliğine KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan, Başkan Vekili Mehmet Umur, Kasiad Teşkilat Başkanı Hayri Konuk, Genel Sekreter Cemal Şenol, Yönetim Kurulu Üyeleri; Sezai Alkan, Av.Fikret Özkan, Altan Yavuz, Bilal Kütük, Tamer Köseoğlu, Demir Yılmaz, Erol Şahin, Atilla Gür ve Basın Danışmanı Abdülkadir Akın ile birlikte geniş bir üye kadrosu ile açılışa iştirak ettiler. Kastamonu günleri ile ilgili Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a eşlik eden KASİAD ekibi KAS-DER tarafından organize elden Kastamonu günlerinin başarılı geçmesini, Kastamonu ve ülkemize hayırlar getirmesi dileğinde bulundular. Açılış törenine katılan KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan’da “ KAS-DER Genel Başkanı Remzi Şen ve ekibini tebrik ediyorum Kastamonu’muzun gelişimi ve tanıtılması için başarılı bir organizasyon ev sahipliği yaptılar, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” diyerek açılış kurdelesini kesen STK başkanları arasında yer aldı.

KASİAD Kastamonu temsilciliğine Ahmet KATAR getirildi

KASİAD Kastamonu temsilciliğine Ahmet KATAR getirildi

Kastamonu Sanayi ve İş adamları Derneği (KASİAD) Kastamonu temsilciliğine Ahmet Katar getirildi. Türkiye’nin ilk şehir fuar organizasyonuna ev sahipliğinden sonra Türkiye’nin farklı illerinin iş adamları dernekleri tarafından aranılarak fuar hakkında bilgi paylaşımı yapımı konusunda öncü misyon üstlenen KASİAD, bu konuda Türkiye’nin ilk şehircililik fuarına imza atarak adeta lokomotif görevini üstlendi.

Türkiye çapında Kastamonu dışında 19 ilde temsilcilikleri bulunan KASİAD, KASTEXPO Fuar organizasyonu akabinde farklı illerde bulunan Kastamonulu iş adamları tarafından temsilcilik açılması konusunda yoğun teklifler aldı.

KASİAD yönetimi yoğun alınan bu teklifler karşısında aldığı kararla yeni yapılanmalarla il temsilcilikleri sayısını artırma kararı ile Türkiye’ninfarklı coğrafibölgelerindeki yeni temsilcilikleri ile Türkiye’yi adeta ağgibi örmeyi hedefliyor.

KASİAD Kastamonu merkezde yeni yapılanma için Sanayici ve İş adamı Ahmet Katar’ı Kastamonu temsilciliğine getirdi. Katar plazada düzenlen mütevazı törene KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan, Başkan yardımcıları Murat Arer, Genel Sekreter Cemal Şenol, Demir Yılmaz, Basın danışmanı Abdülkadir Akın katıldı.

KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan Kastamonu temsilciliğine getirilen Ahmet Katar’ı tebrik ederek katılım belgesini imzaladı. Ayhan Aslan “Kastamonu’da başarılı işlere imza atan Ahmet Beyin uzun zamandır başarılı çalışmalarını takip ediyoruz. Gurbette biz sanayici ve iş adamlarımızın baba topraklarında yapacağımız her önemli proje ve gelişmeleri bizim adımıza takip edecek bir temsilcimiz olması bize güç verecektir. Bundan böyle Kastamonu kabuğunu kırmıştır ve kırmaya devam edecektir. Önümüzdeki süreçte birlikte hareket ederek Kastamonu’ya gelebilecek ve getirilebilecek yatırım ve yatırımcı projelerinde öncü ve belirleyici olma noktasında KASİAD Genel merkezi olarak Kastamonu temsilcimizin yanında olacağız. Ben değil biz diyerek Kastamonu’nun geleceğine yön verecek Ahmet Bey gibi genç yüzlerin Kastamonu’nun gelişmesine damga vuracak işlere imza atmaları noktasında göreve gelmeleri için yönetim olarak gereken desteği vereceğiz. Artık Kastamonu günden güne gelişiyor. Yorgun ve heyecanını yitirmiş iş dünyası sektöründeki temsilci ve yetkililerin yerine yenileri getirilmeli. Yoksa Kastamonu’nun ilerlemesini ve gelişimini beklemek hayal olur. Bu konuda Kastamonu’nun kanat önderlerini de destek vererek Vali, Belediye başkanı ile birlikte hareket etmelidir. Biz İstanbul’dan Kastamonu da yapılacak proje yatırım, Kastamonu’nun geleceği için elimizi değil, gövdemizi taşın altına koymaya varız. Ama heyecanı bitmiş yöneticilere artık dur tamam demesini Kastamonulu bilmelidir.” değerlendirmesini yaptı.

KASİAD Başkanı Ayhan Aslan Kastamonulu vatandaşlarımızın Ticaret Sanayi Odası ve Borsa seçimlerinde Kastamonu’ya değer katacak kişileri veya grupları seçmelerini önerdiğini rekabet ortamının olduğu yerde Kastamonu halkının kazanacağını söyledi.

KASİAD Temsilciliğine getirilen Sanayici ve İş adamı Ahmet Katar “Sayın Ayhan Aslan bey olmak başta olmak üzere bu göreve beni layık gören KASİAD yönetimine çok teşekkür ediyoruz.Biz Kastamonu’da yeni oluşum ve genç ekiple KASİAD’ın tanıtımına,yeni bir heyecan, yeni bir soluk getireceğiz, Kastamonu ve İstanbul sanayicileri olarak Kastamonu’ya yatırım ve yatırımcı kazandırma noktasında sinerji ve güç birliği yapmaktan da onur ve gurur duyacağız, bu konuda şahsım ve arkadaşlarımızla elimizden gelen gayret ve çabayı göstereceğiz” dedi.

Ayhan Aslan “Memleketimize hizmet etmeliyiz.”

Ayhan Aslan “Memleketimize hizmet etmeliyiz.”

İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş İcra Kurulu Başkanı ve Kastamonulu Sanayici İşadamları Derneği (KASİAD)Genel Başkanı Ayhan Aslan:“Kastamonulu sanayicilerle birlikte olmaktan çok memnunum”

Türkiye her alanda değişim ve gelişim gösteriyor. Kalkınma önceliğinde, ağır sanayi ülkemiz için çok önem taşıyor. Ekonomiye kayda değer katkılar sağlayan kuruluşların, Kastamonuluların yönetiminde olması ise bizler için büyük gurur kaynağı.1970 yılından bu yana inşaat çeliği ve alaşımlı çelik üreten İÇDAŞ, üretim kapasitesiyle Türkiye’nin 2. büyük çelik üreticisi olmasının yanında aldığı çevrecilik ödülleriyle de öncelikli sırada. Geçtiğimiz yıl “sürdürülebilir gelişim” konusunda dünya ikincisi olarak “altın kategori” de yer alması da çevre bilinciyle çalışmasının ürünü.

İstanbul Sanayi Odası (İSO),2013 yılı belirlemelerine göre;Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 9’uncu sırada yer alan, grup şirketleriyle birlikte 10.000’e yakın çalışanı bulunan İÇDAŞ’ın İcra Kurulu Başkanı Cideli Ayhan Aslan ile ofisinde siz değerli İstamonu okurları için bir araya geldik.

Mütevazı karakteri ile sorulan her soruya içtenlikle cevap veren Aslan, söz Kastamonu’ya geldiğinde yüreğini bir kez daha ortaya koyuyor. 2011 yılında başkan seçildiği KASİAD’ı ise “Memleket için göreve gelmemiz istendi. Bizde sanayicilerimizle birlikte hizmet etmek için kabul ettik.” diyerek özetliyor.

Bu hafta ki konuğumuz,İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş İcra Kurulu Başkanı ve Kastamonulu Sanayici İşadamları Derneği (KASİAD) Genel Başkanı Ayhan Aslan.

Sektörünüzde,Türkiye’de değil dünyada da söz sahibisiniz.Muhakkak her olayın, her girişimin bir başlangıcı vardır. Ekonomik faaliyetleriniz gelişmesi nasıl başladı?
İhracata Handymax marka 2 gemiyle başladık. Şuanda ise 4’ü tanker, 8’i kuru yük gemisi olmak üzere toplamda 12 gemi ile ihracat yapıyoruz. Sadece demir-çelik faaliyetlerimizden yıllık 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken; enerji şirketleri, taşımacılıklar dâhil 5,5 milyar liralık yıllık ciroya sahibiz.

“Türkiye’nin %7 Elektriğini biz karşılıyoruz”

İÇDAŞ’ın çalışma alanlarından bahseder misiniz?
Çanakkale Karabiga ilçesinde kendi öz sermayemizle 2014 yılının Mart-Nisan aylarında 600 megawatt’lık yeni santralimiz devreye girecek. Toplamda bin 600 megawatt’lık elektrik üretim santralimiz olacak. Türkiye’de mevcut elektrik tüketiminin %7’sini İÇDAŞ olarak biz karşılıyoruz. Bizim yaptığımız tarzda enerji santralleri Türkiye’de hiç yapılmadı. Başlangıcından, kuruluşuna kadar her şeye biz öncü olduk.Şirkete birçok ortaklık teklif almamıza rağmen hissemizi satmadık.

Enerji ve demir-çelik yatırımlarınızın yanı sıra turizm faaliyetleriniz de bulunuyor. Sektörünüz dışındaki bu alana sizi yönlendiren durum nedir?
İnsanlar başka işler yaparak ta kendini dinlendirir. Bu sebeple, Antalya’da 600 odalı turizm tesisimiz bulunuyor. Yatay büyüme yerine dikey büyümeyi tercih ettik.

İstanbul ve Antalya’daki otellerin işletmeciliği arasında nasıl bir fark var?
Turizmde hizmet çok önemli,Antalya’da hizmet olarak çok iyi noktalara eriştik. Her şey dahil sistem uygulanması, artı olarak dönüş sağladı. Turistlerin tesislerden memnun ayrılması ve sağladıkları katkı sonucu ülkemiz de gelir elde etti. Turist yoğunluğu bakımından İstanbul da yoğun bir il fakat bazı sistemler henüz yerleşmemiş. Konaklama ücretleri uygun olmasınarağmen hizmet açısından eksikler bulunuyor. Mesela; İstanbul’daki otellerde henüz her şey dahil sistem yok. İstanbul’un çehresi değişti, turizm yatırımları her geçen gün artıyor, zamanla daha iyi hizmet kalitesine erişilecektir.

İÇDAŞ olarak toplu konut yapmayı düşünüyor musunuz?
Hayır, şu anda böyle bir projemiz yok. O işin profesyonel ekibi olması lazım. Sadece, kat karşılığı paylaşım şeklinde Güneşli ’deki mevcut olan arsamızı değerlendireceğiz.

Ülkemizde yaşanan olaylar sonrası turizm sektöründe geri adım atmayı düşündünüz mü?
Hayır, yatırımlar devam edebilir. Siyasinin çok olduğu yerde, ekonominin bozulduğu yerde, turizmin gelişmesi biraz zor olur ama bunlar düzelir. Son dönemde bazı istenmeyen olaylar cereyan etti. Bu tür olaylar ancak demokrasinin olduğu ülkelerde olabiliyor. Yaşanan olumsuzluklar kendimize çeki düzen vermemize neden olur. O açıdan iyi bir ivme sağlarız. Daha çok büyük işler yaparız.

Türkiye’nin ekonomik gidişatını nasıl buluyorsunuz?
Siyasal ve ekonomik istikrarla birlikte Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek yatırımların, yeni sanayi tesisleriyle birlikte daha da iyi olacağını düşünüyorum. Ülkemizde son zamanlarda çok büyük çalışmalar yapıldı. Gelecek planlamalarının da iyi yapılması gerekiyor. Mesela; demir yoluna çok önem verilmeli. Sadece demir-çelik, otomotiv, tekstil değil, daha büyük kimya sanayileri oluşturmalı. Dünya artık en iyisini, en ucuzunu yaparım düşüncesinden sıyrılıp, en kalitesini ve en temizini üretme peşinde olacak. Bir tesisin ekonomiye kazandıracağı güç, onun ileride nasıl çevreci olacağına da bağlı. Onun için gelecekte sadece fiyat acısından değil birde çevrecilik açısından rekabet edilecek.

Yaklaşık 2 yıldır aynı zamanda KASİAD genel başkanlığı görevinde bulunuyorsunuz. Bu süreç nasıl gelişti?
(Gülümseyerek) Bir gün ofiste oturuyordum konuyla ilgili telefon geldi, ilk başta çok ilgilenme fırsatı bulamadım. Daha sonra Yaşar Kızılkum, Cemal Şenol ve Erol Şahin ofisime gelerek beni ikna etmeyi başardılar. İnsanlar doğdukları yerleri yadırgamamalılar. Her ne kadar kazanımlarımızı İstanbul’da elde etsek te, Kastamonu’nun gelişmesi içinde çaba göstermeliyiz. Bu görevi severek kabul ettim.

Memnun musunuz?
Kastamonulu sanayicilerle birlikte olmaktan çok memnunum. Ama işlerimiz var, ailelerimiz var, onları da göz ardı edemiyoruz. Hakikatten dernekçilik vakit alıyor. Babam bazen ‘Nerdesin seni evlatlıktan atacağım.’ diyor. Kastamonu’ya gittik, toplantılar yaptık, dernekçilik öyle kendini vermezsen olmuyor. Onun için Allah bize kolaylık versin diyorum.

KASİAD, Kastamonulu işadamları için ne ifade ediyor?
KASİAD Kastamonulu işadamları için aidiyet demektir. Kastamonulu işadamları olarak daha önce bir araya gelemiyorduk. Ayda yılda yapılan toplantılar etkili olmuyordu. Ben isterim ki; Kastamonulu sanayiciler mutlaka KASİAD’a üye olsun, güçlerimizi birleştirerek ortak akıl ve düşünceyle memleketimize hizmet etmeliyiz.

Derneğin işleyişiyle ilgili gelecek hedefleriniz nedir?
Sanayicilerimizin bilgi alabileceği alt yapı mekanizmasını oluşturarak ve onlarla ilgili proaktif çalışmalar yaparak sektörlerini en iyi şekilde piyasaya tanıtmak, hem Kastamonulu sanayicilerin gelişimini, hem de Kastamonu’nun gelişmesini sağlamak en büyük idealim.
Çok kez yemekli toplantılılar gerçekleştirerek birbirimizi daha yakından tanımak istedik. İyi de yol kat ettiğimizi düşünüyorum. Doneleri topladık. Meyvelerini de önümüzdeki günlerde alacağımızı ümit ediyorum. Kimse şov yapmak için burada değil, bunu çok iyi biliyorum. Herkesin elini taşın altına koyması lazım.

KASİAD’da görev almanızla birlikte Kastamonu algınızda ne gibi değişiklikler oldu?
Ailemin Cide’den göç etmesiyle, 1964 yılında İstanbul’da doğdum. Lise eğitimimin ardından İngilizce dil eğitimi almak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gittim ama Kastamonu’ya her zaman gönülden bağlıydım. KASİAD’la birlikte değişik sektörlerde faaliyet gösteren yeni yüzlerle tanışma fırsatım olduğu gibi birçok işadamını da ziyaret ederek, bir arada olma fırsatı yakaladım.

Kastamonu’ya hangi sıklıkta gidiyorsunuz?
Son zamanlarda dernek faaliyetleri olması sebebiyle eskiye oranla daha sık ziyaret ediyorum.Hemşerilerimle ilgili kötü anılarım bulunmuyor.1980 yılının Ramazan ayında kumanya dağıtmak için Cide’ye gitmiştim.Oradaki insanlar hakikaten çok saf ve temiz kalplilerdi, halende öyleler. O manzara beni çok etkilemişti. Ondan sonra bir süre gidemedim. Malum, iş güç… Babama Cide’ye bir okul yapmamız gerektiğini iletmiştim sağ olsun memleketimize yakışır bir okulu yaptırdık.

Kastamonu’da son zamanlarda yapılan yatırımları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Düşündüğünüz zaman havalimanının ulaşıma açılması, Ilgaz Tüneli’ne başlanması, İnebolu yolunun yapılması, 4 yıldızlı otelin faaliyetegirmesi, kanyon turizminin gelişmesi ve alt yapı yatırımlarının artması bunlar ümit verici gelişmeler

Bu yatırımlarda Vali Erdoğan Bektaş da oldukça yoğun mesai harcıyor…
Valimiz bizim olmazsa olmazlarımızdan.

Bir gününüz nasıl geçer?
Sabah 7’de kalkarım, raporları, gazeteleri okurum. Türkiye ve dünya gündemini takip ederim. Sabah sporu olarak yaz aylarında 1 saat yürüyüş, kış aylarında ise ağırlık çalışması yapıyorum. Saat 9’dan sonra başlayan mesaim, gün boyu süren toplantılarla 6’da sonlanır. Cumartesi ve pazar günleri ise diğer şirketlere giderim.

Çocuklarınızın sizinle aynı şirkette çalışmasını ister misiniz?
2 çocuk babasıyım. 19 yaşında bir oğlum ve 9 yaşında da bir kızım var.
Oğlum, İÇDAŞ’ da çalışmak istiyor. Şu anda benim yaptığım işten memnun. Gelecekteki planları arasında bizim gibi iyi bir iş sahibi olmak var.

Duygusal mısınız?
Duygusalımdır, ağladığım da olmuştur. Dünyadaki olan olaylardan da etkilendiğim olur. Şöyle ki insan önce kendisine faydalı olacak, sonra ailesine ve topluma faydalı olmalı. İnsan kendi yaptıklarıyla değerlendirilir. Onun için akşam olduğunda gün içinde ne yaptığımı düşünürüm, faydalı bir şey yaptıysam bugünü kazandım derim, eğer yapmadıysam ertesi gün kendimi sorumlu hissederim.

Pişmanlıklarınız, keşkeleriniz var mı?
Zaman zaman olmuştur tabii ki, Hz. Muhammed’e Kur’an-ı Kerim tebliğ edilirken olaylar vesile olmuştur.Yaşanan olayların bir işaret olduğunu düşünürüm hep. Elhamdülillah der, kadere ve kazaya iman ederim. Bu yüzden çok hayıflanmam,

‘Ben bunu yaparım’ dedikten sonra, kararınızda değişimler olur mu?
Eğer kararımın ya da işin doğruluğuna yüzde yüz inanmışsam, arkama dahi bakmam, uygulamaya geçerim.

Aile şirketi yönetmekle, diğer şirketleri yönetmek arasında nasıl bir fark var?
Bireysel yürütülen işlerde başarıyı yakalama örneği çok azdır. Ortakların iyi seçilmesi sonucu, birlikten kuvvet doğar. Aile şirketleri de bu birliğin en önemli göstergesi.

Son olarak Kastamonulu işadamlarına mesajınız var mı?
Doğru yoldan ayrılmak hiçbir zaman fayda sağlamaz. İşadamlarımız gün sonunda bugün ne yaptım diye düşünürlerseherşey daha iyi olur. Hiç bir iş küçümsenmemeli. Şu an icra kurulu başkanı olduğum İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım AŞ’de 1982 yılında iş hayatına başladım, yıllarca çeşitli kademelerde görev aldım. Mesela; İÇDAŞ’ da ilk işe başladığımda ordino (emir mektubu) kesiyordum.

İÇDAŞ Elektrik Üretim ve Yatırım A.Ş ile Enerji üretimi,

İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. ile Demir Çelik üretiminin yanı sıra enerji üretim ve serbest tüketicilere satışı, kuru yük gemisi, kimyasal tanker gemisi ve römorkör inşası, bakımı ve işletmeciliği, Demiryolu ve Deniz taşımacılığı, Maden işletmeciliği,

İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Toptan Satış ithalat ve ihracat A.Ş. ile elektrik satışı,

İÇDAŞ Dış Ticaret A.Ş. ile İthalat ve İhracat’ın yanı sıra tarım hayvancılık ve su ürünleri işletmeciliği ve ticareti,

İÇDAŞ Sigorta A.Ş. ile sigorta hizmetleri,

Eras A.Ş. ile kara hava deniz taşımacılığı; kuru yük, kimyasal tanker ve römorkör işletmeciliği,

İçyapı A.Ş. Şirketiyle İnşaat İşleri,

Bigair firmasıyla hava taşımacılığı,

Kardemir A.Ş. Firmasıyla uluslararası nakliye filosu işletmeciliği gerçekleştirmektedir.