KASİAD GENEL BAŞKANI AYHAN ASLAN;
“ VERİMLİ BİR YIL GEÇİRDİK “

KASİAD YILIN SON YÖNETİM KURULU TOPLANTISINDA FARKIN DALIK EĞİTİMİ YAPARAK, “ MESLEKİ YETERLİLİK SİSTEMİ VE KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KONUSUNDA İKİ UZMAN KONUĞUNU AĞIRLADI.
Kastamonu Sanayici ve İş Adamları Derneği 2019 yılının son yönetim kurulu toplantısında alanında iki uzman konuğu ağırladı. KASİAD Genel merkezinde Genel Başkan Ayhan Aslan Başkanlı lığın da gerçekleştirilen 2019 yılının son Yönetim kurulu toplantısında iki önemli konu gündeme getirilerek yönetim kurulu üyelerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda ele alındı.
KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan toplantının açılış konuşması yaparak, “ 2019 yılını verimli bir yıl olarak geçirdiklerini yönetim kurulu ve yoğun ilgi gösteren üyelerimizin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda alanında uzman konuklarımızı toplantılarımıza davet ederek yönetim kurulu ve üyelerimizi bilgilendirme toplantılarına ev sahipliği yaptık. Bu akşamda toplantımızda iki uzman arkadaşımızı genel merkezimizde ağırlamaktan onur duyuyoruz,şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarım adına katılımcı arkadaşlarımıza teşekkür ediyor bu tip önemli konuların devamı niteliğindeki önemli konu ve konukları ağırlamaya yeni yıldaki toplantılarımızda devam edeceğiz bu vesile ile yeni yılınızı tebrik ediyor yeni yılın ülkemize, dünyaya barış getirmesi temennisiyle, sağlıklı nice yeni yıllar temenni ediyorum “
KASİAD Genel merkezindeki yılın son yönetim kurulu toplantısında (YBKDER) Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Camcı tarafından bilgilendirme sunumu yapıldı. Toplantıda Başkan Camcı ; “ YBKDER hakkında bilgilendirme,Mesleki yeterlilik sistemi ve Mesleki yeterlilik kurumu, Mevzuat hükümleri,MYK Belge zorunluluğu getirilen meslekler,Cezai müeyyideler,işverenler için riskler , Devlet Teşvikleri ve uygulama esasları konularında önemli açıklamalar ile ilgili bilgi verdi. Toplantıda konuklar soru cevap şeklinde merak ettikleri konularda bilgi alma imkanı buldular.
YBKDER yönetim kurulu başkanı Osman CAMCI;
“ YETERLİLİK BELGESİ OLMAYAN GALERİCİ VE EMLAKÇI BU MESLEĞİ YAPAMAYACAK “
Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Camcı ,KASİAD Yönetim kurulu üyeleri ve KASİAD üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Mesleki Yeterlilik sistemi konuları üzerinde önemli açıklamalarda bulundu.
Başkan Camcı açıklamasında; “ Mesleki yeterlilik konusunda şu ana kadar 550 Milyar Tl İşsizlik fonundan teşvik belgesi konusunda destek yapıldığını, ilk yasada 40 olarak belirlenen zorunlu meslekler uygulamasında şu anda bu sayının 143 farklı meslek grubunu ile sınırlandırıldığını belirtti. Konu hakkında örnekler veren Camcı özelikle benim param var,arabam var galericilik yapayım, yada şurada yerim var Emlakçilik yapayım fazlada sermaye istemiyor, fazla sermayede istemiyor anlayışı önümüzdeki günlerde tarihe karışıyor. Uygulanacak yeni yasaya göre 143 farkı iş kolunda yeterlilik belgesi olmayanların bu işlerde çalışmalarının mümkün olmayacağını ve her meslek erbabının mutlaka meslekleriyle ilgili aldıkları yeterlilik belgelerinin 5 yıl süre ile geçerli olacak olan Mesleki yeterlilik belgeleri almaları zorunlu hale getiriliyor “
AV.ARZU MALTEPE; İŞ ADAMLARINA SESLENDİ. FİRMALARINIZIN GELECEĞİ İÇİN ;
“ FARKIN DALIK EĞİTİMLERİ YAPMALISINIZ “
“ GÜVENLİĞİNE İNANMADIĞINIZ AVM’ lerde KESİNLİKLE WİWİ AGLARINI KULLANMAYINIZ “
KASİAD Ev sahipliğinde Gerçekleştirilen toplantıya katılan KASİAD üyesi ve alanında Uzman Av. Arzu Maltepe tarafından kişisel verilerin korunması konusu üzerinde bilgilendirme yapıldı.
Sağlam Demir Hukuk Bürosu ortaklarından Av. Arzu Maltepe konuşmasında ; Kişisel veri,Özel Nitelikli( Hassas) Kişisel veri,İlgili kişilerin hakları, Kişisel verilerin işlenmesi,Veri sorumlusunun yükümlülükleri,veri sorumlusunun alması gereken teknik tedbirler,idari tedbirler, kişisel verileri koruma kurumu verbis ,verbise’e kayıt için son tarihler,kimdir,resen inceleme, şikayet üzerine inceleme,veri ihlali, halinde yapılacaklar,idari para cezaları,hapis cezaları konularında çeşitli farklı örneklerle bilgilendirme yaptı.
Yoğun ilgi gören konu ve konukların açıklamaları ve bilgilendirmelerinden memnun kalan konuklar ve yönetim kurulu üyeleri yeni yılda da tekrar bilgilendirme toplantısına farklı ve geniş bir persvektif’den irdelenerek tekrar yapılması önerisi yapıldı.
Karşılıklı soru cevapların ardından günün anısına çekilen hatıra fotoğraf çekiminin ardından toplantı sona erdi.
KASİAD MEDYA/ Abdülkadir AKIN